Papież Franciszek ma urodziny

0
279

VATICAN CITY POPE PALM SUNDAYPamiętajmy w modlitwie o papieżu Franciszku. W środę 17 grudnia Ojciec Święty Franciszek kończy 78 lat. Z okazji rocznicy urodzin papieża z Argentyny w Rzymie przygotowano niezwykłe wydarzenia. 7 tys. tancerzy wykona jeden ze stylów argentyńskiego tanga – “wielką milongę świata”. Wydarzenie będzie miało miejsce na położonym niedaleko od Watykanu placu Risorgimento i potrwa dwie godziny. W wywiadzie rzece pt. “Jezuita” papież Franciszek wyznał, że uwielbia ten narodowy taniec argentyński. Wcześniej 3 tys. tancerzy weźmie udział w środowej audiencji ogólnej w Watykanie.
Obecny papież urodził się 17 grudnia 1936 r. w Buenos Aires jako jedno z pięciorga dzieci w rodzinie włoskiego imigranta – pracownika kolei. Z wykształcenia jest technikiem chemikiem. 11 marca 1958 r. wstąpił do Towarzystwa Jezusowego. 13 grudnia 1969 r. przyjął święcenia kapłańskie. 20 maja 1992 r. Jan Paweł II mianował 55-letniego wówczas jezuitę biskupem pomocniczym archidiecezji Buenos Aires. 3 czerwca 1997 r. Ojciec Święty powołał hierarchę na arcybiskupa koadiutora Buenos Aires z prawem następstwa, a w niecały rok później – 28 lutego 1998 r. mianował go arcybiskupem metropolitą tego miasta. 30 listopada tegoż roku papież mianował go jednocześnie ordynariuszem dla wiernych obrządków wschodnich w Argentynie, niemających własnego biskupa. Na konsystorzu 21 lutego 2001 r. Jan Paweł II włączył go w skład Kolegium Kardynalskiego. 13 marca 2013 r. został wybrany papieżem i przyjął imię Franciszek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here